Betegségek


HASMENÉS

Ha a csincsilla fenekén a szõre össze van ragadva és nedvesnek tûnik, valószínûleg hasmenése van. Ilyenkor a csincsillazizi egyértelműen "kenődik". Ha csak egyszerűen puhább a szokásosnál még nem kell megijedni, mert lehet, hogy csak sok gyümölcsöt kapott és attól van. Ilyenkor elég, ha kicsit visszafogjuk a gyümölcsfogyasztását.

Teendők:
Előszöris meg kell állapítani, mióta is lehet hasmenése a csininek. Már csak azért is, mert ez akár egy komolyabb betegség tünete is lehet. Ha csak nemrégiben kezdõdött, különítsük el a társától, csak szénát, sok vizet, szárított kamillát, és sótlan, vajtalan pattogatott kukoricát kapjon.

Ha a hasmenés még néhány nap múlva is fennáll, vigyük el egy olyan állatorvoshoz, akinek komolyabb tapasztalata van a csincsillák terén. Valószínűleg majd kap néhány adag infúziót a kiszáradás ellen és valami bélflórahelyreállító szert. (Figyelem: Ne hagyjuk, hogy antibiotikumot adjon a csininek, hacsak laborvizsgálatokkal meg nem állapítottak valamit, ami ezt indokolttá teszi. Az indokolatlanul adott antibiotikumok ugyanis csak sokkal jobban tönkreteszik a kicsi állatok bélflóráját)

A lényeg, hogy ne pánikoljunk! Több mint valószínû, hogy hõn szeretett csincsilláink egyszerûen "telezabálták" magukat, vagy túl sok nasit vagy mazsolát adtunk nekik. (Hát igen, kedvenc csinjeink tagadhatatlanul édesszájúak.. az enyémek még a szekrény tetejére is képesek felkapaszkodni, hogy mazsolát vagy csokit lopjanak) De ez fõleg a fiatal csincsilláknál fordul elõ. A babykoruk óta friss gyümölcsön/zöldségen élő csineszek szerintem idősebb korukban sem szoktak a friss ételek miatt hasmenést kapni. A nasik viszont rájuk nézve is kockázatosak!

Frissen vásárolt csincsillánál se kell aggódni, a költözéssel és a tápváltással járó stressz bizony könnyen vezethet hasmenéshez. Pontosan emiatt érdemes ezért az eddig kapott tápból is 1-2 kilót beszerezni (de legalább egy kis zacskóval).

Ha úgy gondoljuk, hogy kedvencünknek bizony alaposan felborult a bélflórája (pl. egy gyógyszeres kezelés után) néha a joghurt is csodákra képes. Az persze nem garantált, hogy kedvencünk meg is eszi az elétett joghurtot. Ilyenkor fogjunk egy szemcseppentõt vagy egy kis műanyag fecskendőt és azzal adjunk óvatosan egy picit a szájába.

A legfontosabb, hogy igyon, mert a hasmenéstől nagyon könnyen kiszárad. Tegyünk tehát meg mindent a folyadékveszteség pótlására.

Ha a csini széklete nagyon vizes és kicsit nyálkás, azonnal vidd orvoshoz. Ez akár a fertőzött táppal/szénával bevitt Giardiosis (egy ostoros egysejtű élősködő) is lehet, ami ha nem kezelik (Klionnal - ami antibiotikum), a csini teljes kiszáradását majd halálát is okozhatja! A szénát stb. egyébként leginkább más állatok vizelete tudja megfertőzni, pl. a macskáké, patkányoké. A Giardiosis ráadásul még az emberre is veszélyes lehet! (ezért is kell csincsillázás után kezet mosni)

Arra is figyeljünk, hogy a penészes/rosszul tárolt táp is mérgezést okozhat!