Betegségek

FOGNÖVEKEDÉSI RENDELLENESSÉGEK

Nem túl gyakori, de sajnos ennek ellenére előfordul, hogy a hobbitartókhoz fognövekedési rendellenességgel született csincsilla kerül.

Ez első pillanatban (és még jónéhány hónapig) nem is vehető észre, de a 6 hónaposnál öregebb csincsilláknál sajnos hamar nyilvánvalóvá válik (röntgenfelvételekkel pedig egyértelműen megállapítható).

A fognövekedési rendellenességre való hajlam öröklődik (bár nem 100%, hogy a genetikai rendellenességgel született utóda is problémás lesz - de igen komoly a valószínűsége). A problémát igazából az okozza, hogy míg a lelkiismeretes tenyésztők az ilyen csiniket "kiselejtezték" a tenyésztésből, a lelkiismeretlenek őket tovább szaporítva hobbitartóknak adták el őket - és a hajlamot csak hordozó kölykeiket.

Bár a fognövekedési rendellenesség (a hajlam) jellemzően öröklődik, előidézheti pl. a fogak közé szorult éles "tárgy" pl. egy szálka, törött fog, vagy kevés rágnivaló - fogkoptató na meg a kálcium-hiány is (ami ellen pl. szépia vagy kálciumos fogkoptató berakásával védekezhetsz).

Tünetek:
A csinid bár éhes és lelkesen harap az ételbe, hamar eldobja. Utána ismét próbálkozik és ismét eldobja. Hamarosan fogyni kezd. A szemei mintha könnyeznének (mert sajnos a lényegében már az állat koponyájába visszafelé növő fogak hátulról irritálják - és komoly fájdalmat okoznak neki). Ilyenkor gyakran nyáladzik is a csini. Az álla alatt növő daganatok / duzzanatok is jelzés értékűek.

Kezelése:
Erre sajnos nincs kezelés. Meg lehet próbálkozni a műtéttel, fogak kihúzásával, állandó csípkedésével stb. de mind mind a csini életminőségét rontja sajnos és az ilyen esetek legnagyobb részében elkerülhetetlen a csini elaltatása:( (a fájdalom miatt). Pontosan emiatt a legegyszerűbb megelőzni a bajt és nem hagyni, hogy egy "beteg" vagy egy "hordozó" csininek minicsinijei szülessenek.

SÍRÁS

Bár a csincsillák "sírása" nem tartozik a betegségek közé, mégis fontosnak tartom, hogy megemlítsem. Sokan hiszik azt ugyanis, hogy ilyenkor valami komoly baja van kedvenc csinjüknek.

Néha elõfordul, hogy a csincsillaketrec felõl furcsa nyöszörgõ, síró hangok érkeznek. Ne aggódjunk ilyenkor. Valószínûleg minden a legnagyobb rendben van, csak csinünk rosszat álmodott és arra felébredt, vagy éppen egyedül érzi magát. (Ha egy csini valóban bajban van, inkább hallgat - nehogy megtalálja egy ragadozó)

Még a párban tartott csineknél is elõfordul, hogy néha így jelzik a társuknak, hogy foglalkozzon velük. Ha egyedül tartjuk a csint, ilyenkor érdemes kivenni egy kicsit és foglalkozni vele. Ha pedig van mellette egy társ is, akkor már az is elég szokott lenni, ha ilyenkor a nevén szólítjuk.